Top

Google AMP – aneb proč máte obchod na mobilech ze 70% zavřený?

O technologii AMP (Accelerated mobile pages) je v ČR známo poměrně málo. Jedná se o novou technologii, kterou vypustil Google, a reagoval na ní díky pokusu Facebooku uzavřít internetové stránky do své soukromé internetové bubliny. Ve zkratce se jedná o to, že Facebook si nakešuje stránky do své vlastní sítě, a uživatelům, kteří potom z Facebooku chtějí odejít na článek, servíruje obsah přímo z jejich serverů. Pravdou je, že rychlost načtení stránky je potom o dost lepší, nicméně vydavatelé jsou svazování mnoha restrikcemi. Zejména v oblasti reklamy je nutné dodržovat určité postupy, stránky vypadají u mnoha publisherů téměř stejné, atd. Nicméně, Facebook na toto téma ulovil poměrně velké množství především obsahových webů. V roce 2017 je situace taková, že mnoho majitelů stránek sice pocítilo lepší rychlost, nicméně svazující prostředí Facebooku se jim ani trochu nelíbí, a tak velmi často přecházejí zase zpět. Dochází k přesměrování uživatele na své vlastní stránky i za cenu toho, že někteří uživatelé utečou díky horší rychlosti, či otravným reklamám které Facebook nepovolil.

Google AMP jsou protiváhou tohoto Facebook pokusu, avšak technologii postavil maličko jinak. Ve stručnosti se dá říci, že pouze vytvořil rámec HTML kódu, do kterého zapracoval své znalosti z oblasti rychlého načítání webových stránek. Možnost nakešovat stránky pro uživatele přímo ze serverů Googlu dal pouze jako možný doplněk.

O co s AMP přijdete?

Zní to až neuvěřitelně, ale to co tvoří dnešní internet moderním internetem (tedy animace, videa a vše mimo statický obsah) je pryč – pro vytvoření stránky na bázi AMP musíte zapomenout na všemožné Jquery knihovny, originální animace a graficky exkluzivní designy, vánoční vločky létající přes stránky, ale také většinu nestandardních reklam, pokud jste třeba majitel webu žijícího z reklam. AMP ,,oholí“ Váš web na absolutní minimum a vytvoří z něj v podstatě statické stránky. Většina grafických studií a webmasterů si teď zřejmě ťuká na čelo, takže mohu uvést ještě další omezení – například reklamní sítě, které mohou do AMP, musejí být certifikované, tzn. nelze do AMP stránky vložit cokoliv. Google AdSense nebo DoubleClick jsou certifikované ,,zcela náhodou“ již od začátku. Dále, pro vložení videa je nutné použít pouze certifikované servery, třeba Youtube, a kupodivu Vimeo :-).

Co dalšího hrozného?

Kritické ohlasy říkají, že se Google s AMP snaží o fork (tedy oddělení další větve HTML kódu starého několik desetiletí) starého způsobu psaní internetu, protože přestávají platit běžné tagy jako <img, Místo něho přicházá <amp-img, iframe je nově <amp-iframe, a takto můžu pokračovat celou dokumentací AMP. Jednoduše řečeno, pokud máte oddělený kód pro desktopovou verzi webu, mobilní verzi webu, tak nyní budete potřebovat ještě mobilní verzi webu pro AMP. Zní to šíleně, že?

,,A k čemu to teda jako je?“

Je to velmi jednoduché – rychlost. Některé stránky co jsem viděl, Google dokáže místo 10 vteřin načíst klidně za 3 vteřiny, pokud jsou nakešované přímo na Google, načtení je v podstatě okamžité, protože například stránky v SERPu Google načítá dopředu – pokud kliknete na odkaz, stránka se objeví okamžitě. Pro nás jako agenturu je mobilní inzerce velmi zajímavé téma – počet mobilních uživatelů již přeskočil desktop, inzerce na mobilech je o dost levnější než desktop, ale výkon není mnohdy nic moc. Na pokusném webu, kde bylo nasazené AMP, jsme ale zaznamenali o 80% lepší míru Bounce rate (tedy lidé neutíkali tak často pryč), a o 70% lepší míru CTR u reklam (jednalo se o obsahový web). Pro obsahové weby je podle našeho názoru AMP vysoce přínosné, protože kromě zlepšení uživatelské přívětivosti to má okamžitý vliv i na příjmy publishera.  Navíc, Google koketuje i s možností mít AMP stránky nakešované automaticky i pro inzerenty AdWords, kde se efekt může projevit velmi pozitivně.

A k čemu to je naší firmě?

AMP umožňuje do stránky vkládat i formuláře – tedy například nákupní košík + obrázek. AMP je skrytá zbraň jakéhokoliv inzerenta v oblasti mobilního traffiku. Vaše agentura, ať je jakákoliv, může ladit kampaně každý den a každou hodinu, ale pokud se vaše stránky stále načítají 10 vteřin, drtivá většina po 3 vteřinách uteče ke konkurenci – a reálně vyhazujete 70% svých rozpočtů do koše. Tento efekt je vidět zejména při inzerci v obsahové síti, kdy uživatel k Vašemu webu nemá zatím téměř žádný vztah (nejde tam přímo s cílem hned koupit) a je mu opravdu jedno, zda skončí u vás, nebo u konkurence. Tu situaci známe všichni – při čekání (na metro, na vlak, na jídlo, na manželku, na manžela) si otevřeme stránku v mobilu, čteme si zprávy, zaujme nás reklama a klikneme – a nyní si položte otázku, jestli opravdu věnujete 10 vteřin svého života stránce, kterou ještě ani neznáte..

Dle Googlu a jejich měření je nutné mít stránku načtenou do 3 vteřin. Pokud to tak u Vás není, doporučujeme s tím něco dělat, mobily tu v roce 2017 již nejsou pro srandu.

Jak to děláme my?

Titulek stránky je částečně přehnaný – pokud má inzerent stránky velmi dobře optimalizované, efekt AMP bude daleko menší. Nicméně, pár webů jsme již viděli, a dle naší zkušenosti není mobil zatím priorita. Jelikož nám ekosystém Googlu nevadí, primárním cílem je pro nás zisk klientů, a taky nesnášíme čekání, určitě doporučíme všem klientům v rámci rozpočtu AMP zkusit – ačkoliv je to další verze stránek, kterou musí někdo vytvořit, podle našeho názoru to stojí za to v případě, že to s internetem myslíte vážně. A úplně náhodou jsme zapomněli zmínit, že pro WordPress existují pluginy, které z vaší stránky AMP dokáží udělat automaticky (s lepší či horší mírou úspěchu).

Technologický fanoušek.

Žádné komentáře

Přidat komentář

17 − 6 =